5S Audit pro výrobu

Značka: DC VISION

Metoda 5S – předpoklad pro další zlepšování ve výrobě

O metodě 5S se ne nadarmo říká, že je základním kamenem štíhlé výroby. Je to předpoklad pro další zavádění systémů zlepšování a zefektivňování (nejen) výrobních procesů. Jedná se o souhrn základních kroků, které vedou k odstranění plýtvání na pracovišti.

Tato metoda vznikla v Japonsku, počáteční písmena jednotlivých kroků symbolizují oněch „5S". Přestože je postup dle metody přesně daný, stále častěji se objevuje i „český přístup", tj. aplikace v souladu s českou mentalitou a přizpůsobení konkrétním podmínkám a kultuře firmy: pojmenování jednotlivých kroků po svém, vlastní způsob představení metody zaměstnancům a jejího zavádění. Ať tak či tak, 5S hraje při zeštíhlování procesů významnou roli.

5S Audit je základním nástrojem pro udržování disciplíny, čistého a bezpečného pracoviště.

Dostupnost Digitální produkt - můžete mít už dnes
Můžeme doručit do:
17.4.2024
Kód: 63
499 Kč
5S Audit pro výrobu
Značka: DC VISION
5S Audit
Novinka Tip
Doprava zdarma

#1 v kvalitě
Národní cena kvality ČR

#2 v kontextu
unikátní organické soustavy řízení

#1 ve sdílení
sdílíme naše manažerské kuchařky

#1 v obsahu
Jsme autory know-how

Proč zavádět 5S?

Vizualizuje se a redukuje plýtvání. Na pracovišti se obvykle odhalí a následně zredukuje mnohem více plýtvání, než by se očekávalo, např.:

 • nadbytečné zásoby: velmi jednoduchým a finančně nenáročným řešením je označení minimální a maximální úrovně zásob;
 • chyby lze efektivně eliminovat pomocí chybuvzdorných pomůcek a vizualizací;
 • zbytečné pohyby odstraníme např. zjednodušením hledání potřebných věcí;
 • atd.

Významně se zlepší materiálový tok, např. zavedením vizualizace ve skladu, používáním standardů apod.

 • Zvýší se kvalita a bezpečnost práce, neboť pouze čisté a vizualizované pracoviště může být bezpečné.
 • Zlepší se pracovní prostředí.
 • Změní se k lepšímu podniková kultura. Do zavádění 5S je třeba zapojit všechny pracovníky, ale ne příkazem, naopak: nadchnout je pro věc, dát jim prostor pro vlastní nápady, jak zlepšit své pracoviště a usnadnit si tím práci.

Změna pracoviště dle metodiky 5S probíhá v pěti po sobě jdoucích krocích:

 1. vytřídit, separovat,
 2. vizualizovat, systematizovat,
 3. čistit,
 4. standardizovat,
 5. stále zlepšovat a sebedisciplína.

Hlavním důvodem zavedení 5S do výroby není jen odstranění plýtvání, ale také zlepšení materiálového a informačního toku, produktivity pracovníků, podnikové kultury, týmové práce a pracovního prostředí. 5S je vhodné pro výrobní i servisní organizace.

Držíme vám palce!

Doplňkové parametry

Kategorie: Šablony
Šablona Microsoft Excel: XLSM

DC VISION je týmem specialistů na budování unikátních organizačních soustav řízení a inovačního myšlení. Jsme tým s globálním dosahem a lokální implementací. Prestižní poradenské firmy jsou standardně tajemné jako hrad v Karpatech, všechny jejich „kuchařky“ jsou nedostupné a bez velké investice do jejich poradenských služeb se k jejich „kuchařkám“ nedostanete. My se nebojíme poskytnout naše „kuchařky“ za symbolické ceny, abyste si pak případně nekupovali naše manažerské a poradenské služby jako zajíce v pytli.

Neprodáváme klientům jen „manažerské kuchařky“, my umíme „vařit“ a učíme to i ostatní

Zlepšete růst a efektivitu své organizace využitím manažerských služeb a knihovny DC VISION obsahující řadu publikací, prezentací, formulářů a šablon. Naše nástroje jsou obdobného kalibru jako ty, které produkují špičkové poradenské firmy pro management, jako jsou McKinsey, BCG, Bain či Accenture. Šablony a nástroje vyvinuli a upravili zkušení manažeři a konzultanti DC VISION s více než 20-ti letou praxí, působící dnes ve světových korporacích LEGO, GCE, Bugaboo, Alberthein, SIEMENS, VW LEASING a dalších.

DC VISION je členem globální sítě inovačních firem BCon a aktivním členem Nadace ZET.